środa, 3 kwietnia 2013

Wielkanocny “podskok” / Easter “bounce”Dlaczego Filipińczycy podskakują w czasie “wielkanocnego Gloria”?
Powszechnym zwyczajem tutaj na Filipinach jest podskakiwanie podczas śpiewu „chwała na wysokości Bogu” w czasie celebracji niedzieli zmartwychwstania. Zapewne jest to wyraz spontanicznej radości chwili, ale rownież i wierzenie, że gdy podskoczą, urosną więksi. Skaczą więc nie tylko dzieci i młodzież, ale wszyscy, którzy czują się mali.
Filipińczycy są na ogół niscy. Nie zawsze to akceptują i czują si­ę z tego powodu gorsi. Jest to czesto powodem ich kompleksu niższości. Obok kompleksu „płaskiego” nosa i ciemnej skóry, ich niski wzrost, jest głębokim kompleksem w porownaniu do „białego.” Mimo, że są piękni i mili, uważają się za gorszych i brzydszych. Dlatego podskakują, aby to zmienić.
Wesołych Świąt!

 
Why do Filipino jump up during “Easter Gloria?”

It is a common custom here, not just for children or youth, to bounce while singing “Glory to God…” during Easter Celebration in the morning. Certainly it is a sign of joy but also believe that they can grow higher. 

Filipinos are usually small. And it makes them inferior to “Americans.” Beside flat nose and dark skin it is one of the major complexes in this culture. They are beautiful and generous people but they think and feel inferior. They want to change it and they often jump up.

Happy Easter!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz