poniedziałek, 17 lutego 2014

Wierzenia / Beliefs 7Obecna cześć mojego blogu to kontynuacja poprzedniego o wierzeniach i zabobonach  (tuo-tuo) na Mindanao. Ten poniższy rozdział będzie przedstawiał wierzenia i zabobony związane z zajściem w ciążę, ciążą i urodzinami dziecka.

Kobieta, która zje podwójne (złączone ze sobą) banany, urodzi dwojaczki. Dziewczyny i kobiety bardzo w to wierzą, i ostrożnie wybierają banany do jedzenia, aby przypadkiem nie zjeść takiego, który jest lub był połączony. No chyba, że chcą mieć dwojaczki.

Kobieta zachodząca w ciążę powinna oglądać i patrzeć tylko na zdjęcia przystojnych mężczyzn i pięknych kobiet. To gwarancja, że jej dziecko, które urodzi, będzie piękne. Podobne tutaj znaczenie ma też jej dieta i to co je. Jeżeli w tym ważnym czasie je wieprzowinę, to jej dziecko może wyglądać jak świnia, lub mieć szczególne znaki na skórze, np. przypominające świńską śierść.

Kobieta, która wygląda pięknie w czasie okresu ciąży, urodzi dziewczynkę. A jeżeli wygląda brzydko, to prawdopodobnie będzie miała chłopca. Płeć dziecka można też poznać po kształcie jej brzucha. Jeżeli jest on okrągły to będzie dziewczynka, a jeżeli jest wystający, to może być syn.
Ciężarna kobieta nie powinna uczestniczyć w pogrzebach, robić sobie zdjęć lub stać w przejściu w drzwiach. Te bowiem czynniki mogą spowodować komplikacje przy porodzie, a nawet śmierć jej dziecka. 

Kilka razy już mi się zdarzyło, że ciężarna kobieta podeszła do mnie z prośbą, aby potrzymać sobie mojego nosa. Najpierw byłem zaskoczony, ale szybko zorientowałem się, że ludzie tutaj zazdroszczą „długich nosów” i uważają je za piękne i atrakcyjne. Kobiety wierzą, że potrzymanie sobie takiego „długiego nosa” spowoduje, że jej dziecko też takowy będzie miało. Nie miałem jeszcze okazji przekonać się o tym, i sprawdzić to wierzenie osobiście, ale od tej pory, zawsze chętnie dzielę się swoim nosem. Nie wiedziałem, że to taki zaszczyt mieć „długi nos.”This post is a continuation of the previous one on beliefs and superstitions (tuo-tuo) in Mindanao. This particular post describes some of the most common beliefs regarding conception, pregnancy & birth.


Conception, Pregnancy & Birth


A woman eating twin bananas means she will give birth to twins. That’s why girls and women are careful in choosing the right banana. They are afraid to eat twin bananas if they don’t want to have twins one day.


A conceiving woman should only be shown photographs of beautiful women and handsome men in order to give birth to a beautiful baby. If she sees photos of ugly people, she might give birth to an ugly baby. Likewise, a woman’s favorite food during conception will affect the physical characteristics of her child. Say if a woman likes to eat pork a lot, she might give birth to a baby that looks like a pig or has a hairy birthmark just like the skin of a pig.


If a woman looks pretty during pregnancy she will give birth to a girl, whereas if she looks ugly she will give birth to a boy. In the same vein, if the woman’s stomach is rounded, it will be a girl; but if the stomach is pointed, the baby will be a boy.


A pregnant woman must not attend funerals, have her picture taken, or stand under doorways for it will lead to a difficult delivery or even death of her baby.


Several times pregnant woman approached me with a request to hold my nose. I was surprised but I soon understood that the people like a “long nose,” and consider it beautiful. They believe that by this simple act their babies will have long nose too. I never had a chance to check and proof such belief but, since then, I always held my nose for anybody who asked for it. I am proud of my nose.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz