niedziela, 27 października 2013

Świąteczny falstart / False start of ChristmasNadal mamy październik, a już można w Cagayan de Oro zauważyć dekoracje bożo-narodzeniowe. Nawet już w zeszłym miesiącu, wiele sklepów tutaj, w supermarketach i galeriach handlowych, zmieniło dekoracje na Świąteczne. I tak jest co roku. Filipiny zaczynają świętować Boże Narodzenia już we wrześniu. To najdłuższe świętowanie jakie kiedykolwiek widziałem.
Ludzie tłumaczą, że tradycyjnie świętuje się tu „christmas” w miesiącach, które po angielsku kończą się na „- ber:” September, October... aż do: December. Ta „tradycja,” niestety, jest propagowana przez komercję i biznes. Handel zachęca ludzi, aby kupić więcej na Święta, i kupić już we wrześniu. Tak jest bowiem taniej!???
Nie bądź więc zdziwiony, jeżeli, będąc na Filipinach, już teraz zobaczysz Mikołaja, choinkę czy usłyszysz kolędy w galeriach handlowych i nawet w domach prywatnych. 
A więc, Wesołych Świąt, już z wyprzedzeniam...!!!


It is still October but we can already see decoration of Christmas in many places in Cagayan de Oro. In fact the motive of Christmas in decorations of shops, offices and private houses was already present a few weeks ago in September in many places in the Philippines. Yeah, the Philippines start to celebrate Christmas as early as in September. I think, it is the longest celebration I have ever experienced.

People say, we traditionally remember Christmas already during the months that ends on “- ber:” September, October… up to December. This “tradition” was pushed by shops and commercial business to encourage people to buy more because of Christmas. It is more economical to buy Christmas gifts now in October, they say!??? 

So don’t be surprise when you see a Christmas tree, Santa and hear a Christmas carol in a mall or even in a private house during this time. Advance Happy Christmas!!!


 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz